Enerji Güvenliği Farkındalığı Kursunun NATO Sertifikasyonu Alınmıştır.

Enerji Güvenliği Farkındalığı Kursu; Türkiye’nin enerji güvenliği alanındaki bölgesel rolü ve stratejik önemini vurgulamak, NATO ve Ortaklık ülkelerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ve TSK BİOEM (Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi) K.lığı ile NATO Enerji Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (NATO ENSEC COE/Litvanya) arasındaki iş birliğini geliştirmek maksadıyla, ilk kez 10-14 Aralık 2018 tarihlerinde TSK BİOEM K.lığı/Ankara’da NATO ENSEC COE ile müşterek olarak icra edilmiş ve müteakip yıllarda kursun icrasına devam edilmiştir

Anılan kursun, NATO onaylı (NATO Approved) olabilmesi maksadıyla NATO ENSEC COE ile koordineli olarak yapılan hazırlıklar neticesinde kurs sertifikasyon müracaatı NATO Müttefik Dönüşüm K.lığına Nisan 2020’de yapılmıştır. NATO makamları tarafından yapılan incelemede, kursun NATO’nun eğitim ihtiyaçlarına cevap verdiği teyit edilerek 18 Mayıs 2020 tarihi itibariyle NATO Sertifikalı kurs olduğu onaylanmıştır.

Kurs sertifikasyonun alınmasıyla, kursa NATO ve BİO ülkelerinden gelen personel için NATO’nun maddi desteği (kurs ücreti, yemek ve konaklama ücretleri) alınabilecektir. Bu kursla birlikte TSK BİOEM K.lığında icra edilen NATO Sertifikalı kurs sayısı 19 olmuştur.

TSK BİOEM K.lığı dünya genelindeki 33 Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi arasında en fazla NATO’ya akredite kurs icra eden eğitim merkezidir.